Co s trávníkem před zimou?

Přečtěte si několik řádků o základních operacích, které je dobré provést na vašem trávníku před nastávající zimou.

Každý trávník je originál. Půda, ve které je zakořeněný, je na každé zahradě specifická, stejně tak jako rozdílné podnebí a srážky v částech republiky. Proto následující doporučení berte jako vodítko, protože pravděpodobně nikdo nezná váš trávník lépe než vy.

 

Pokud přeje počasí do konce října je ideální hnojit podzimním hnojivem Pure Autumn, které dodá ještě trochu dusíku, rovněž hořčík pro hezčí barvu a především draslík v rozpustné formě, aby byly jednotlivé rostlinky odolnější vůči stresovým faktorům přes zimu (vymrání, sucho, útoky patogenů).

Unikátnost hnojiva Pure Autumn je v tom,že bakterie, které granulky rozkládájí „pracují" je při teplotě půdy od cca 8°C, tedy takové, při které funguje i trávník. Proto můžeme hnojit i v zimě a nemusíme mít strach, že hnojivem podpoříme patogeny, které většinou v půdě číhají. Nově nabízíme i variantu balení 10 kg.

 

Pokud je dobrá teplota a trávník stále roste je možné ještě provádět poslední regenerační úkony jako je vyčesávání, vertikutace, aerifikace a pískování. Těsně před sněhovými přeháňkami doporučujeme preventivně rozhodit Biovin v dávce 50g/m. Případně alespoň na místa, kde se vám objevuje plíseň sněžná (stinná místa a místa, kde je více sněhu, např. spadlý sníh ze střechy).

Existuje samozřejmě mnoho dalších preventivní či vitalizačních prostředků jako je Armorex, TurfMix+, Zeolit atd., ale obecně jsou rady obtížné, protože proč na trávník aplikovat například Armorex, když je půda vybavena již Biovinem nebo již několik měsíců používáte Pure.

 

Čas na  dosévání tráníku je už spíše na hraně a záleži na lokalitě (trávník potřebuje k růstu vlhkost, ale také teplo).

 

Samozřejmě se snažte z trávníku odstranit listí apod. a po ranních mrazících po něm zbytečně nechoďte! Trávník pořád kosíme s tím rozdílem, že před příchodem nízkých teplot a sněhem zvýšíme výšku, např. ze 2 na 3 cm. Neplatí to však pro trávníky sečené např. na 5 cm, tak nic zvyšovat nemusíme (platí pro majitele robotických a rotačních sekaček, protože vřetenovkou asi všichni kosíme na max. 3 cm).

 

Pokud je sucho jako tomu bylo na podim 2015 nebojte se pustit závlahu, např. 1x týdně. Samozřejmě záleži na klimatických podmínkách a základním pravidlem je, že musí trávník růst, což se děje při průměrné teplotě půdy cca 8°C.

 

Poslat info známému