Co s trávníkem před zimou?

Přečtěte si několik řádků o základních operacích, které je dobré provést na vašem trávníku před nastávající zimou. Nejedná se o složité úkony a doporučení je pro standardní okrasné trávníky.

 

Každý trávník je originál. Půda, ve které je zakořeněný, je na každé zahradě specifická, stejně tak jako rozdílné podnebí a srážky v částech republiky. Proto následující doporučení berte jako vodítko, protože pravděpodobně nikdo nezná váš trávník lépe než vy.

Poctivý úklid
Mechanické operace (vertikutace, aerifikace, topdressing)
Sečení trávníku před zimou
Ošetření trávníku postřikem proti plísním
Podzimní hnojení trávníku
Zazimování závlahy
Zazimování strojů (sekačky, robotické sekačky apod.)
Co když se objeví plísně?
Ostatní

Poctivý úklid

 

Trávník bychom měli v podzimním období průběžně zbavovat hrubých nečistot jako jsou větvičky, a především spadlého listí či jiného organického materiálu, který když zahnije bude velkým zdrojem pro tvorbu plísní. Letošní zima (2020-2021) se blížila zimám před 10-15 lety (tak jako jsme předpovídali a zase nám to vyšlo :-). Ty předešlé (před rokem 2020) pak nebyly nijak mrazivé ani sněhové. Budeme však předpokládat, že zima bude podobná z minulého roku (tzv. Ladovská zima). A právě větší množství sněhu může být v kombinaci s hnijící organickou hmotou ideální pro vznik plísní, které mohou trávník nenávratně poškodit.

Plíseň sněžná nebo-li také Sněžná světlorůžová plísňovost trav však nepotřebuje k ničení trávníku ani sníh, vystačí si s chladným a deštivým počasím. Pokud tedy budeme dále hovořit o plísních máme na mysli především plíseň sněžnou (sněžná světlorůžová plísňovost trav) a palušku travní (sněžná šedobílá plísňovitost trav).

Pamatujte, že po ranních mrazících po trávníku zbytečně nechodíme! Toto platí i když napadne sníh.

Mechanické operace (vertikutace, aerifikace, topdressing)

Na tomto místě je více, než u jiných doporučení, důležitý pohled do kalendáře, případně na dlouhodobou předpověď. Vertikutace by se totiž měla ideálně provádět v plné vegetaci, aby "rozbitý" trávník stihnul dobře zregenerovat. Většinou se dá dobře zvládnout do cca 1/2 října avšak i to je pouze orientační termín, neboť jsou v naší republice místa a také ročníky, kdy je vyrovnaná teplota kolem 10-15°C i na konci listopadu a naopak někdy Martin přijel se sněhem o měsíc dříve než určeno v kalendáři

Pokud jste nestihli podzimní vertikutaci v ideálním termínu (noční teploty jsou za hranicí pro mechanické zásahy, tedy 8-10°C) proveďte opožděnou vertikutaci jen zlehka několik milimetrů. Samozřejmě za předpokladu, že denní teploty jsou vyšší a trávník stále roste a vy jej budete moci ještě posekat. Pokud víte, že poslední sekání již trávník pravděpodobně za sebou, tak se do vertikutace již nepouštějte.

V období pozdního podzimu je ideální trávník vyhrabat resp. vyčesat strojem s pružinkami (např. sekačka se skarifikační pružinkovou kazetou nebo vertikutátor s hřídelí s pružinkami), které trávníku tolik neublíží a zbaví jej odumřelých travních rostlinek a jiných zbytků organické hmoty. Pružinky jsou většinou umístěny blízko u sebe a vyčesání povrchových organických zbytků je důkladné. Samozřejmě nejlepší variantou je vertikutace, která naruší a částečně odstraní plsť a pročesávací kazeta práci dokončí a to buď najednou nebo s časovým odstupem mezi oběma úkony.

Pokud trávník stále roste a má tedy schopnost regenerovat, máme dobrou zkušenost i s provedením topdressingu (povrchové zapískování) nebo i aerfikaci s pískováním. Topdressing pomůže rozmělnit plsť s nebezpečnou organickou hmotou resp. ji trochu naředit, aby to neměly číhající patogeny tak jednoduché. Stačí jen zlehka, ale rovnoměrně "pocukrovat" cca 0,5-1 kg/m2 křemičitým pískem. Pamatujte, že pytlovaný písek je několikanásobně dražší než volně ložený, ale je zase suchý, takže jej lze při troše snahy aplikovat i běžným rozmetadlem.

Sečení trávníku

Trávník pravidelně sečeme dokud roste. Přírůstky jsou na podzim znatelně menší, ale pokud je teplota půdy kolem 7-8°C trávník je pořád ve vegetaci a doporučujeme jej sekat. Je velmi důležité kontrolovat správné seřízení a ostrost žacího ústrojí. Důvodem je, že poškození travního stébla by mělo být, co nejmenší, neboť regenerace trávníku je znatelně horší než v plné vegetaci. A na poškozená travní stébla netrpělivě čekají nepřátelské patogeny.

V případě vřetenovky zkontrolujte střih pomocí papírku a raději více přitáhněte vřeteno, aby byl střih perfektní. U rotační sekačky si nechejte před začátkém podzimu naostřit nože, což byste měli správně dělat každý měsíc, ale z praxe víme, že se tak mezi uživateli rotačních sekaček neděje.

Finální výška trávníku těsně před zimou, tzv. poslední pokos by měla být spíše nižší, cca 2-3 cm u vřetenovek a 2,5-4 cm pro rotačky. Zde si jistě řeknete, že jsme v rozporu s mnoha radami „internetových odborníku“, ale opět vycházíme nejen z naší praxe.

Nižší trávník menší množství hmoty, která může být napadnutá plísní a samozřejmě také menší trávník vyšší schopnost odolávat tíze sněhu. Na druhou stranu musíme uvést, že vyšší trávník většinou lépe odolává vymrzání, tedy velmi nízkým teplotám. Pro nás jsou však větším nebezpečím plísně, a proto sečeme na zimu níže, než je většinou doporučováno. Upřesním, že myslíme sečete níže než je všeobecně uváděno a nikoli, abyste sekali níže než sečete běžně v sezóně, tedy jak uvádíme v předchozím odstavci.

Ošetření trávníku postřikem proti plísním

Nejsme zastánci preventivních chemických postřiků, ale pokud máte již odpozorováno, že v průběhu větší zimy, a to jak z pohledu mrazů, tak především z pohledu množství sněhové pokrývky, se osvědčilo trávník preventivně postříkat, tak toto proveďte. Pamatujte však, že škodlivé patogeny se budou bránit a jejich snahou tedy bude vytvářet si rezistenci. A také je dobré vědět, že většina fungicidních postřiků (nejčastější účinná látka na plíseň sněžnou je azoxystrobin) nemá delší účinek než 60 dnů.

Mnoho našich zákazníků dobré zkušenosti se 100% organickým tekutým Armorexem, který lze aplikovat i preventivně a může při boji s plísní sněžnou výrazně pomoci. Jeho délka účinnosti je srovnatelná s chemickými fungicidy. Aplikaci rovněž proveďte těsně před přechodem k nízkým teplotám. Alternativou mohou být také tekutá hnojiva a vylepšovače (viz kapitola Podzimní hnojení trávníku, které mají především preventivní účinek a nikoli i léčebný)

Vždy se pokuste zjistit proč se problém objevil, kde a za jakých podmínek, v jakém rozsahu apod.

V posledních letech máme i kladné reference na variantu, kdy je trávník posypán Biovinem (100% organický půdní vylepšovač/hnojivo vyrobený z vylisovaného hroznového vína) v dávce 50 g/m2. Případně alespoň na místa, kde se vám objevuje plíseň sněžná (stinná místa a místa, kde je více sněhu, např. spadlý sníh ze střechy).

Základem je samozřejmě trávník pohnojit hnojivem s vyšším obsahem draslíku.

Podzimní hnojení trávníku

V říjnu je základním pravidlem již nehnojit dusíkem (N) a naopak zvýšit přísun draslíku (K). V číslech u hnojiva je to tedy tak, že první číslo by mělo být, co nejnižší a poslední pak nejvyšší. Pozor na hnojiva, které neobsahují všechny prvky (NPK), protože pak může být draslík na druhém místě. Zkrátka se dívejte vždy po číslech dusíku (N) a draslíku (K).

Prodáváme několik druhů podzimního hnojiva, ale jednoznačně nejlepším a pravděpodobně nejbezpečnějším hnojivem je výrobek holandského výrobce Pure, které se jmenuje Pure Autumn.  Pokud však chcete ušetřit můžete sáhnout i po obyčejném chemickém hnojivu FERRTY 14-10-20 nebo bezchloridové verzi s dalšími přidanými prvky FERRTY 15-5-18. Obě hnojiva FERRTY mají však docela hodně dusíku, takže ke konci října bychom byli s jejich aplikací již opatrnější.

Výše zmiňovaný organominerál Pure Autumn 6-3-20 velmi malé množství dusíku, který je ještě navíc složen z 50% organického dusíku, obsahuje rovněž hořčík pro hezčí barvu a lepší fotosyntézu z menšího množství podzimních slunečních paprsků a především draslík v rozpustné formě, aby byly jednotlivé rostlinky odolnější vůči stresovým faktorům přes zimu (vymrzání, sucho, útoky patogenů).

Unikátnost hnojiva Pure Autumn je v tom, že bakterie, které granulky rozkládájí „pracují“ při teplotě půdy od cca 8°C, tedy takové, při které funguje i trávník. Proto můžeme hnojit i v zimě a nemusíme mít strach, že hnojivem podpoříme patogeny, které většinou v půdě číhají.

Foliárně aplikovaným výborným hnojivem s draslíkem a přidaným železem je Pure Turf mix K plus, který zvyšuje odolnost rostlin vůči mrazu, suchu a intenzivním zásahům. Doplněk ve formě aminokyselin představuje záruku, že živiny jsou k dispozici i při nízkých teplotách. Jako prevenci proti plísním lze také doporučit tekuté železo, rovněž od Pure s názvem Chelát železa - roztok Fe 8%

Zazimování závlahy

V případě, že máte AZS (automatický závlahový systém), nezapomeňte jej také zazimovat. Více si můžete přečíst v samostatném článku "Zazimování závlahy."

Zazimování strojů (sekačky, robot. sekačky apod.)

Sekačku, vertikutátor a jiné podobné stroje především očistíme, ideálně vyfoukáme kompresorem a pohledově zkontrolujeme, zda nevykazují známky poškození. U strojů poháněných elektrickým proudem již většinou není potřeba nic dalšího provádět.

Pozor na akumulátorové stroje, u kterých je nutné baterii plně nabít a umístit ji do místa s temperovanou teplotou nad 5°C. Pokud baterii nelze ze stroje vyjmout, umístěte do tepla celý stroj. Předejdete tak možnému nenávratnému zničení baterie (především Li-Ion nebo LiFePo4) nebo snížení kapacity a životnosti baterie.

Benzínové stroje a sekačky jsou na údržbu trochu složitější, neboť v motoru je nutné vyměnit olej, vyčistit nebo vyměnit vzduchový filtr, po určitém čase svíčku. Se stále větším přidávaným množstvím bio složek do benzínu jsou více zranitelné také karburátory, které se buď nechají vyčistit v ultrazvuku nebo je dobré je nechat zcela vyprázdnit. To provedete tak, že nastartujete motor, zavřete přívod paliva a po zastavení motoru vypustíte zbytek benzínu z karburátoru. Můžeme doporučit také odzkoušenou variantu, kdy přidáte tzv. stabilizátor paliva do benzínu.

Robotické sekačky zazimujte podle návodu konkrétníhho výrobce k příslušné sekačce. Sekačky Robomow plně nabijte a vypněte vypínačem (typ RS jej pod vrchním krytem, kde se nastavuje výška sečení a modely RC mají pak kolébkový vypínač na zadní straně. U modelu RS nezapomeňte vyšroubovat pojistku a uložte ji na bezpečné místo (doporučujeme vložit do sáčku a připevnit pod vrchní kryt k vypínači). Sekačku umístěte na místo, kde je minimálně 5°C nebo více. I přesto, že to výrobce většinou neuvádí, doporučujeme veškerou elektroniku rovněž uschovat alespoň v zahradním domku, ideálně pak v temperované garáži či jiné místnosti. Platí to tedy i pro základovou stanici. Není to povinnost, ale auto taky máte raději v garáži, i když je stavěno na jakékoli klimatické podmínky. U sekaček Robomow RS je to o to jednodušší, že nabíjecí hlavu jednoduše oddělíte od plastového spodku základny. Sekačku stejně jako jiné stroje očistěte od trávy. Nepoužívejte proud vody nebo vysokotlaké čističe!

Co když se objeví plísně?

Snažte se na nic nečekat, doporučujeme mít ihned k dispozici Biovin, který mnohdy dokáže nejrozšířenější zimní plíseň sněžnou zastavit i do několika hodin. Stačí postižené místo Biovinem posypat. Pokud by Biovin nezabral, tak podle typu plísně ihned řešit fungicidem s azoxystrobinem. Přírodní variantou může být opět postřik 100% organickým Armorexem.

Ostatní

Výše jsme nepopisovali například postřik proti plevelu, podzimní dosev trávníku a další činnosti, které dle důležitosti budeme přidávat nebo aktualizovat podle dotazů a naší praxe. Každým rokem se objevují nové studie a poznatky, protože půda, bakterie, travní rostlinky apod. jsou složité a rozmanité části naší krásné přírody.

Postřik proti plevelu lze aplikovat cca do konce září. Při teplotách kolem 15°C a více i později, ale se snižující teplotou se snižuje i účinek. Každopádně konec léta je pro postřiky mnohdy opomíjen i přesto, že se v tomto období objevuje relativně velké množství plevele tzv. druhá vlna. Připomínáme, že pokud jste prováděli plošný postřik na jaře, neměli byste již další postřik provádět. Platí to pro většinu herbicidních přípravků pro likvidaci plevele. Opět apelujeme na přečtení návodu ke konkrétnímu přípravku!

 

 

 

Poslat info známému