Jaká je spotřeba u benzínových modelů?

VELMI MALÁ. Důvodem je opět rozdíl mezi vřetenovou a rotační sekačkou. Zkuste si vzít kancelářský papír a ustřihněte proužek, který bude 10 cm dlouhý a 1 cm široký. Chytněte jej za konec a svisle nechte dolů. Zkuste opatrně a velmi pomalu ostrým nožem v polovině tento papírek useknout. Opatrně si neublížíte! Pravděpodobně se vám to nepodařilo nebo jste je papírek poškodili. Ale neusekli. Nezkoušejte být samurajové a nezvyšujte rychlost švihu! Místo toho vyměňte nůž za nůžky a střihněte. Můžete velmi, velmi pomalu. Přesto se vám jistě podaří provést čistý střih.

Pokud bychom porovnali energii, kterou jsme potřebovali k dosažení stejného výsledku dalo by se říci, že obdobné je to u spotřeby energie (paliva) u vřetenové vs. rotační sekačky. Rotační sekačka, potřebuje vysoké otáčky motoru, aby vyvinula dostatečnou rychlost pro rotující nože, které trávu sečou. A vysoké otáčky = vysoká spotřeba.

Vřetenová sekačka však nepotřebuje tak vysoké otáčky, protože ta střihne trávní stébla 79 krát na 1 metru (u šestinožového vřetene 79, u 5 nožového vřetene 66 a u desetinožového dokonce 136 krát). A vřetenové sekačce je jedno jestli urazíte onen jeden metr za vteřinu nebo za minutu (popravdě takto pomalu by to však asi nešlo, protože motor by již zhasnul).

Z toho plyne, že na jednu nádrž (cca 1,5 l) toho posečete opravdu hodně.